A rockandrollosan vagány felkiáltás New Hampshire állam jelszava, ahol kedden tartják a republikánus előválasztási küzdelem második fordulóját a múlt heti iowai caucus után. Ez – ellentétben a gyűlések formájában lebonyolított iowai fordulóval - egy hagyományos szavazás, a választók az egész nap nyitva tartó szavazókörökben adják le voksaikat. Különbözik a New Hampshire-i választás az iowaitól abban is, hogy ebben nemcsak a regisztrált republikánus szavazók, hanem a függetlenek is részt vehetnek. Mindez azt is jelenti, hogy várhatóan nagyon máshogy alakulnak majd az erőviszonyok ebben liberálisnak tekinthető államban, mint a konzervatív és vallásos Iowában.

Míg múlt héten Mitt Romney minden erőfeszítése és a reklámokra költött hatalmas összegek ellenére épp csak meg tudta előzni a keményvonalas konzervatív Rick Santorumot, most magabiztos győzelemre számíthat. Az egykori massachusetts-i kormányzó egy hétvégén készített felmérés szerint 33 százalékon áll, míg az utána következő Ron Paul (aki az egyéni szabadságjogok élharcosaként kampányol) 20 százalékos támogatottsággal bír. Őket követi 13 százalékkal Jon Huntsman (aki mérsékelt nézeteivel tűnik ki a konzervatív mezőnyből), majd 11 százalékkal Newt Gingrich korábbi képviselőházi elnök és 10 százalékkal Santorum.


Magyarázkodásra kényszerült Romney - Forrás: Flickr.com/mittromney

Fölényesnek tűnik tehát Romney előnye, viszont még néhány nappal ezelőtt is ennél jóval nagyobb (mintegy 20 százalékos) különbséget is mértek a javára. A visszaesésben talán lehet szerepe annak, hogy a nagy nehezen kiizzadt iowai győzelem után minden korábbinál erősebb össztűz alá került a riválisok részéről. Romney-t már régóta támadják azzal, hogy szélkakasként váltogatja a politikai nézeteit, ez a pragmatizmusként is felfogható hozzáállás azonban nem feltétlenül számít rossz pontnak a New Hampshire-iek szemében, az utóbbi napokban azonban új irányt vettek az ellene intézett támadások.

Legújabban azzal vádolják, hogy egy befektető cég vezetőjeként olyan döntéseket hozott különböző vállalatok felvásárlásánál, amelyek eredményeként emberek százai veszítették el a munkájukat. Ez valódi veszélyt jelenthet Romney számára, aki arra az üzenetre építette a kampányát, hogy sikeres üzletemberként ő tényleg tudja, hogyan kell felpörgetni a gazdaságot és új munkahelyeket teremteni. A vádak épp ennek a szépen csengő ígéretnek a hitelességét kezdhetik ki.

Romney ráadásul még saját maga is az ellenfelek kezére játszott két nyilatkozattal. Hétfőn egy rendezvényen azt mondta, „szeretem azt, ha ki tudok rúgni embereket, akik szolgáltatást nyújtanak nekem”, és ugyan a szövegkörnyezetből egyértelműen kiderült, hogy ezzel az egészségügyi szolgáltatókra utalt, a rivális kampánystábok persze csak az első tagmondatra ugrottak rá. Így hirtelen tele lett az internet és a média azzal, hogy Romney szereti, ha ki tud rúgni embereket. Nyilván nem túl kellemes dolog azzal tölteni a New Hampshire-i kampány utolsó óráit, hogy ilyen állításokat kell magyarázni, de Romney elkövetett egy másik hibát is.

A hétvégén egy rendezvényen azt mondta, ő is megtapasztalta azt, milyen az, amikor valaki attól tart, hogy ki fogják rúgni a munkahelyéről. Ez nem igazán passzolt a saját maga által is közzétett információkból összeállt pályaképbe (vagyonos családból származott, jó iskolai képzést kapott és topmenedzserként dolgozott), így az újságírók azonnal elkezdtek kérdezősködni arról, vajon mikor kellett rettegnie attól, hogy lapátra teszik. Végül az derült ki egy hétfői nyilatkozatából, hogy konkrétan ilyen helyzetbe nem került, de amikor az egyetem után elment dolgozni, akkor kezdőként voltak bizonytalan pillanatai.

Valószínűleg nem így tervezett ráfordulni a New Hampshire-i fordulóra Romney, bár ha sikerül nyernie, akkor az komoly fegyvertény lesz, eddig ugyanis még nem fordult elő az előválasztások történetében, hogy egy republikánus jelölt Iowában és New Hampshire-ben is győzni tudjon. Kicsit nyugtalaníthatja ugyanakkor az, hogy négy évvel ezelőtt a felmérések biztos (igaz, nem 10-20 százalékos fölényű) győzelmet jeleztek Barack Obama számára a demokrata előválasztáson, végül azonban Hillary Clinton nyert.

Nem túl jó előjel Romney számára az sem, hogy a New Hampshire-i előzetes szavazáson mindössze a voksok 22 százalékát kapta meg. Persze valamelyest vigasztalhatja az a körülmény, hogy ez csak a hagyományos Dixville Notch-i szavazás volt, amelyet mindig a New Hampshire-i előválasztás előtti nap éjfélkor tartanak, és ezúttal mindössze 9 választó vett rajta részt. Közülük is hárman voltak csak regisztrált republikánusok, négyen függetlenek, ketten pedig demokraták. Romney 2 voksot kapott tőlük, így holtversenyben végzett az első helyen Jon Huntsmannel.