A surrogate valami olyasmit jelent, hogy helyettesítő vagy pótlék. Ezen a nem túl hízelgő néven emlegetik az amerikai médiában a politikai kampányoknak azokat a szereplőit, akik a jelölt mellett kampányolnak. Ebben a mostani, rendkívül szorosra sikeredett elnökválasztási küzdelemben kitüntetett szerepük van, mert segítenek abban, hogy minél átfogóbb műveleteket tudjanak végrehajtani a kampánystábok a csatatér államok terepein.

Barack Obamának például az egyik legfontosabb helyettesítője Bill Clinton korábbi elnök. Mitt Romney ugyan nem rendelkezik ilyen prominens pótemberrel (George W. Bushtól a biztonság kedvéért ő is tisztes távolságot tart), viszont van egy olyan előnye, hogy a gyerekei már felnőttek, így besegítenek neki.

Tagg (baloldalon) és Ben Romney (a szőke férfi középen) Fairfaxben

Vasárnap például a Virginia állambeli Fairfaxbe érkezett öt fia közül kettő: Tagg, a legidősebb és Ben, aki a negyedik a sorban. Az alábbi angol nyelvű videó ennek a rövid kampányeseménynek az összefoglalója. Az elején Bob McDonnell, Virginia kormányzója süti el azt a poént, hogy vasárnap még csak az órákat állították át, kedden, az elnökválasztás napján viszont az egész országot fogják. McDonnell beszélt arról is, hogy szerinte Obama kormányzati függésre alapuló társadalmat épít, pedig az alapító atyák nem ezt akarták.

Ben annyira halkan beszélt, hogy sajnos a telefonommal rögzített videón nem lehetett hallani a hangját, így kimaradt az összefoglalóból, viszont a fő attrakció egyébként is Tagg volt. Az apja alelnökjelöltjével, Paul Ryannel egy idős (42 év) Tagg nagyon hasonlít az apjára, hátulról nézve például össze is lehetne őket keverni.

Ő egyrészt köszönetet mondott a feleségének, amiért támogatta őt abban, hogy intenzív kampánymunkát végezzen, másrészt a közönség zúgását kiváltva felidézte, hogy Obama egyik kampányrendezvényen arra buzdította az embereket, hogy bosszúból szavazzanak (Konkrétan azt mondta, “a szavazás a legjobb bosszú”, a demokraták szerint ezt nem szó szerint értette, csak arra utalt, hogy így lehet a legjobban megakadályozni, hogy Romney tervei valósággá váljanak).


Mitt Romney és legidősebb fia nemcsak a megjelenésben hasonlít, hanem abban is, hogy Tagg követte apja pályáját, és szintén beszállt a kockázati tőkebefektetési bizniszbe. A fiú azt mondja, hogy politikai pályára nem szándékozik lépni, bár a New York Times róla szóló portréja szerint a korábbi és a mostani kampányában is segítette, illetve segíti apját tanácsokkal.

Miután a Romney-fiú ezen a rendezvényen is hosszan beszélt arról, hogy ellenfelei milyen hamis képet próbálnak kialakítani az apjáról, megkérdeztem tőle, hibának tartja-e, hogy a kampánystáb csak viszonylag későn kezdte Mitt Romney személyes kvalitásait kidomborítani (a Times cikke szerint jelezte a kifogásait a stratégiáról, de nem hallgattak rá), de diplomatikusan csak annyit mondott, hogy ő nem foglalkozik a tanácsadók munkájával, csak az apjáról beszél különböző kampányrendezvényeken.